Müsteri Hizmetleri
Yardıma ihtiyacınız mı var? Hemen sorun!

Teklif Formu

Online Teklif Formu

Havayolu Taşımacılığı

Havayolu Taşımacılığı

Havayolu taşımacılığı son yıllarda teknolojinin gelişmesi, yeni havalimanlarının kurulması ve uçak sayılarında artışla beraber her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır.

Havayolu taşımacılığı, iki havalimanı arasında süre olarak diğer ulaşım araçlarına göre çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşen bir ulaşım türüne denir. Orta ve uzun olarak nitelendirilebilecek mesafeler için daha ideal bir taşıma yöntemi olmasının yanında değerli eşyaların, medikal ürünlerin, çiçek gibi kısa süre içerisinde bozulma etkisi gösterecek ürünlerin taşınması için tercih ediliyor.

Denizyolu taşımacılığı ile yapılan ihracat gönderilerinde yine uluslararası kurye firmaları tarafından havayolu taşımacılığı sayesinde gerçekleşmektedir. İhracat işlemlerinde büyük önem arz etmektedir bunun bir diğer sebebi ise numune gönderimleridir. Yine de sıklıkla başvurulan yöntem ise karayolu ile ulaşımdır. Bunun nedenlerini söylemek gerekirse belirleyici olan şey ücret. Devamında teknik alt yapıdan kaynaklanan yetersizlikler kişilerin taşımacılığı karayolu ile yapmayı tercih etmesine neden olmakta.

Havayolu ile Taşımacılık Yapmanın Sağladığı Avantajlar

Her ulaşım turunda bulunduğu gibi havayolu ile gerçekleşen taşımacılığın sağladığı avantajları ve mevcut olan dezavantajları mevcuttur. Bu avantajları sıralayacak olursak en üst sırada şüphesiz uçuş süresinin kısa olmasından kaynaklanan hızlı ulaşım seçeneği olmasıdır. Örneğin otobüsün 10 saatlik mesafede taşıma gerçekleştireceği bir noktaya uçaklarla 1 saat gibi bir sürede ulaştırmak istediğiniz ürünlerinizin transferini gerçekleştirebilirsiniz. Tercih nedenlerinin en üst sırası bu yüzden hızlı bir şekilde gerçekleşiyor olmasından kaynaklanır. Diğer taşımacılıklarla bir arada iş yürüterek müşteriye daha kaliteli bir hizmet sunabilir. Havayolu taşımacılığı ile yolladığı ürünleri havalimanından karayolu taşımacılığı ile istediği deposuna teslim ederek müşterisine daha fazla detay sunabilme hakkı elde eder.

Havayolu ile Taşımacılık Yapmanın Sağladığı Dezavantajları

En büyük dezavantajı elbette yüksek ücretli bir taşımacılık çeşidi olmasıdır. Uçakların hareket etmelerinde kullandıkları yakıt tüketiminin çok yüksek bir seviyede oluşu taşıma maliyetlerinde ciddi rakamlara ulaşıyor. Havayolu taşımacılığı olanaklarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için ciddi yatırımlar gerekmekte ve bu yatırımların yanında sürekli bir sabit bir gider olarak yüksek bir meblağ gerektirmekte. Bu yüzden havayolu ile yapılacak taşımacılık gerek öncesinde gerektirdiği ciddi alt yapı ihtiyacı gerekse karmaşıklık bakımından en pahalı yöntemlerden birisi konumundadır. Son olarak havayolu ile taşımacılık gerçekleştirmenin dezavantajı ise kargo uçaklarının belirli bir ebatlara sahip olmasından kaynaklanan her ürünün taşımacılığının yapılamıyor olmasıdır. Taşınmasını istediğiniz ürününüzü en kısa sürede istiyorsunuz ve ürününüzün ebatları büyükse bu imkan size sunulamıyor.

İlgili Makaleler

Image

Bültenimize Abone Olun